Tõustandard

BULLMASTIF
KEHTIVA AMETLIKU STANDARDI AVALDAMISE KUUPÄEV : 13.10.2010.
KASUTUS : Valvekoer.
FCI KLASSIFIKATSIOON : Rühm 2: Alarühm 2.1: Pinšerid ja šnautserid, molossid ja šveitsi alpi karjakoerad. Molossid, mastifi tüüpi. Ilma töökatseteta.
LÜHIÜLEVAADE TÕU AJALOOST: Bullmastif on vana inglise mastifi ning buldogi järeltulija. Seda tõugu koeri kasutati peamiselt valvekoertena ning nad aitasid vanasti metsavahtidel salakütte tabada. Bullmastif on arukas ja tähelepanelik koer. Ta on väga usaldusväärne nii vaimselt kui füüsiliselt, ka suudab ta väga kiiresti olukorda hinnata. Tema vaprus ja julgus sissetungijatele vastuhakkamisel on lausa legendaarne.
ÜLDMULJE : Võimsa kehaehitusega, sümmeetriline, väga jõuline, ent mitte kohmakas. Häälekas ja aktiivne.
KÄITUMINE/ISELOOM : Jõuline, vastupidav, aktiivne ja usaldusväärne. Rõõmsameelne, valvas ja truu.
PEA KOLJUPIIRKOND: Kolju : Kolju on suur ja igast küljest vaadatuna kandilise kujuga. Kui koer on millestki huvitatud, on otsmikul voldid, ent puhkeolekus volte pole. Lai ja sügav. Üleminek laubalt koonule : Rõhutatud.
NÄOPIIRKOND:
Ninapeegel: Hästi avatud ninasõõrmed. Lai, laialt avatud ninasõõrmetega. Külgvaates ei ole terav ega ülespoole pööratud.
Koon : Koon on lühike. Koonu pikkus mõõdetuna ninaotsast laubalõikeni on umbes kolmandik ninaotsa ja kuklakühmu vahelisest vahemaast. Silmade alt lai ning kogu pikkuses peaaegu ühtlase laiusega. Tömp ja järsult kandilise otsaga. Moodustab näo ülajoonega täisnurga. Koonuga heas proportsioonis.
Mokad : Ei ole rippuvad ega ulatu alalõuast allapoole.
Lõuad/hambad: Alalõug on terves ulatuses lai. Soovitav on tasahambumus (tanghambumus). Kerge alahambumus on lubatud, ent mitte soositud. Kihvad on suured ja üksteise suhtes laia asetusega. Teised hambad on tugevad, ühtlased ning hea asetusega.
Põsed : Hästi täidetud.
Silmad : : Tumedad või pähklipruunid, keskmise suurusega. Asetsevad teineteist koonu laiuse kaugusel. Silmade vahel on volt. Heledad või kollased silmad on väga ebasoovitavad.
Kõrvad V-kujulised, tahapoole murtud, kõrge ja laia asetusega. Kuklakühm annab koljule kandilise üldmulje ning see on selle tõu puhul väga oluline. Väikesed ja kaetud tumedama karvaga kui kere. Kõrvaotsad on valvelolekus silmadega ühel kõrgusel. Rooskõrvad on äärmiselt ebasoovitavad.
KAEL: Hästi kaarduv, mõõduka pikkusega, väga lihaseline ja ümbermõõdult koljuga peaaegu võrdne.
KERE :
Selg : Lühike ja sirge. Jätab kompaktse üldmulje, ent ei ole nii lühike, et takistaks liikumist. Kumer ja nõgus selg on väga ebasoovitavad. Nimme : Nimmeosa on lai ja lihaseline, mõõdukalt sügavate külgedega.
Rindkere : Lai ja sügav rindkere, madala asetusega esijalgade vahel. Sügav rinnakorv.
SABA: Kõrge asetusega, tugeva tüvega ning otsa suunas peenenev. Ulatub kannani. Kantakse sirgelt või kaardus, ent mitte hagijale omaselt. Konkssaba on äärmiselt ebasoovitav.
JÄSEMED ESIJÄSEMED : Üldmulje : : Esijalad on üksteisest kauge asetusega, moodustavad sirge esiosa. Õlad Lihaselised, kaldus ja jõulised õlad. Mitte liiga raskepärased. Küünarvarred: Esijalad on sirged ja jõulised, tugeva luustikuga. Kämblad (kämblaliigesed) : Kämblad on sirged ja tugevad. Esikäpad : Hästi kaardunud ning ümarate varvastega, kassikäppade sarnased käpad. Tugevate padjanditega. Eelistatud on tumedad küüned. Harali varvastega käpad on väga ebasoovitavad.
TAGAJÄSEMED : Üldmulje : Tagajalad on tugevad ja lihaselised. Sääred : Hästi arenenud, jõulised ja hästi liikuvad sääred. Ei ole kohmakad. Kannaliigesed : Mõõduka nurgaga. Kooskandsus on väga ebasoovitav. Tagakäpad : Hästi kaardunud ning ümarate varvastega, kassikäppade sarnased käpad. Tugevate padjanditega. Eelistatud on tumedad küüned. Harali varvastega käpad on väga ebasoovitavad.
KÕNNAK/LIIKUMINE: Liikumisviis väljendab jõulisust ja eesmärgikindlust. Otse liikumisel ei tohi ei esi- ega tagajalad käia risti või viltu. Parem esijalg ja vasak tagajalg liiguvad samaaegselt. Seljajoon püsib ühtlasena vaatamata tagajalgade tugevale tõukele. Liikumine on tasakaalustatud ja harmooniline.
KARVKATE: Karv : Lühike ja karm, ilmastikukindel, kerele liibuv. Pikk, siidine või villataoline karv on väga ebasoovitav.
Värvus: Kõik pugalikpruunid (brindle), kollakaspruunid (fawn) või punased toonid. Värvus peab olema puhas ja selge. Väike valge märgis rinnal on lubatud. Teised valged märgised on ebasoovitavad. Oluline on must koon, mis silmade suunas läheb pisut heledamaks. Mustad märgised silmade ümbruses annavad ilmele palju juurde.
SUURUS JA KAAL:
Turja kõrgus :
Isased koerad: 64-69 cm
Emased koerad: 61-66 cm
Kaal :
Isased koerad: 50-59 kg
Emased koerad: 41-50 kg
DISKVALIFITSEERIVAD VEAD:
• Agressiivsus või liigne argus.
• Selgete füüsiliste või käitumuslike kõrvalekalletega koerad diskvalifitseeritakse.